Google'dan En Çok İçerik Yasaklama Talebinde Bulunan 10 Ülke

Google’dan En Çok İçerik Yasaklama Talebinde Bulunan 10 Ülke

Ülkeler zaman zaman çeşitli sebeplerle bazı arama sonuçlarının ve içeriklerin görüntülenmemesini isteyebiliyor. Bu bazen dini ve manevi sebepler olabiliyor bazense siyasi, ahlâki vb. sebepler olabiliyor. Şimdi “Google’dan En Çok İçerik Yasaklama Talebinde Bulunan 10 Ülkelere” bir göz atalım…

Google'dan En Çok İçerik Yasaklama Talebinde Bulunan 10 Ülke
Google’dan En Çok İçerik Yasaklama Talebinde Bulunan 10 Ülke

10-İsrail: Listenin ilk sırasında İsrail bulunuyor. İsrail Google’dan toplamda 1436 yasaklama talep etmiş.

9-İtalya: Listede 9. sırayı ise 1691 yasaklama talebi ile İtalya alıyor. İtalya’nın ağırlıklı olarak “Hakaret” içeriklerinin yasaklanmasını istediği biliniyor.

8-Güney Kore: Güney Kore ise 2098 defa yasaklama talebi ile Google’a başvurmuş. Sebep olarak ise “Gizlilik ve Güvenlik” gerekçesini göstermiş.

7-Fransa: 2291 kez yasaklama talebinde bulunarak listede 7. sırada olan Fransa ise başta Ulusal Güvenlik gerekçesi ile yasaklama taleplerinde bulunmuş.

6-Almanya: 3197 Yasaklama talebinde bulunan Almanya’nın taleplerinin birçoğu ise diğer bazı ülkelerde olduğu gibi “Hakaret”.

5-İngiltere: Listede ilk 5’e geldiğimizde 5. sırada İngiltereyi görüyorüz. 3894 yasaklama talebinde bulunan İngiltere gerekçe olarak “Ulusal Güvenliği” göstermiş.

4- Hindistan: 5308 Yasaklama talebi ile 4. sırada Hindistan yer alıyor.

3-ABD: Google ABD merkezli olmasına rağmen listenin 3. sırasında ABD yer alıyor bu sebeplerin başlıcası ise “Hakaret”. ABD hükümetinin toplam yasaklama talebi ise 7964.

2-Türkiye: Ülkemiz ise listede 2. sırada. 10.379 yasaklama talebi ile Google’ın kapısını çalan ülkemizin başlıca gerekçeleri “Hakaret içeren yazılar ve videolar”.

1-Rusya: Listenin başını çeken ülke ise Rusya. Rusya diğer ülkelere açık ara fark atarak toplam 61.471 yasaklama talebinde bulunmuş. Kendisine en yakın yasaklama talebinde bulunan Türkiye’ye göre yaklaşık 50 bin daha fazla yasaklama talep eden Rusya’nın taleplerinin büyük bir çoğunluğu ise “Ulusal Güvenlik” gerekçeleri.

Ülkemizinde 2. sırada yer aldığı listede başlıca sebepler “Ulusal Güvenlik ve Hakaret” olmuş. Peki ya siz Google’da içeriklerin yasaklanması konusunda ne düşünmüyorsunuz? veya Hangi içeriklerin yasaklanmasını destekliyorsunuz? Bize yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/google-ban-content-countries-request-list-2019-11

https://www.webtekno.com/icerikleri-en-cok-iptal-eden-19-ulke-h79023.html

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir